بررسی و تطبیق راهبردهای مدیریت پایدار حریم کلانشهرها؛ تهران و کلانشهرهای جهانی

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 مشاور قائم مقام معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران

2 استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی واحد تهران مرکزی

چکیده

حریم تهران عرصه استقرار حدود 23 شهر، 237 روستای دارای سکنه و صدها کانون فعالیتی می باشد. این مناطق با آسیب های فراوان اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی و همچنین نقش خلاء های مدیریتی و نظارتی در دست درازی گروههای ثروت و زمین خوار تحت اسامی مختلف به اراضی حریم روبروز با مسائل و مشکلات جدیدتر، بزرگ تر و پیچیده تری روبرو می گردد که مدیریت پایدار آن را تا حدود بسیاری غیر ممکن می نماید. البته این مساله (حریم و مدیریت پایدار آن در تناظر با کلانشهر) در مطالعات و مدیریت شهری دنیا مسبوق به سابقه است و با برنامه ها و راهبردهای مشخص و بعضا متعددی روبرو بوده است.
در این تحقیق با توجه به پژوهش های ملی و بین المللی ضمن مقایسه روش‌ها، راهبردهای و فنون مدیریت و برنامه-ریزی حریم، چارچوب مشخصی از برنامه های راهبردی ممکن برای مدیریت حریم کلانشهر تهران ارایه شده است.
نتایج این تطبیق منجر به شناسایی دو رویکرد اصلی برنامه ریزی حریم، "کمربند سبز" و "اعمال محدوده فرامرزی" و ملاحظات و پیامدهای آنها -که به ترتیب راهبردهای اصلی بریتانیا و ایالات متحده هستند- شده است. ل

کلیدواژه‌ها

موضوعات


عنوان مقاله [English]

Review and implementation of sustainable management strategies of peri urban areas; Tehran and global metropolis

نویسنده [English]

  • mahdi Amini 1
چکیده [English]

Increased migration and population growth and urban expansion in Tehran metropolitan has created problems for the planning and decision making; One of the most serious threats to the Privacy is the Act of 6000 km.
city Privacy is hte Protection of the environment is critical for proper management that requires knowledge of the relevant issues and management practices for dealing with them.
most important people in poverty and unemployment.
The present study approch preservation and maintenance of metropolitan Tehran Privacy sustainable development .
While the prioritization of environmental, social, economic and general factors prioritization These strategies are presented and for Sustainable Development Policy and prioritization all the strategies is also presented.

کلیدواژه‌ها [English]

  • planning
  • Management
  • Strategy
  • global metropolis
  • peri urban